Hodge Hill College

Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College Life at Hodge Hill College
Please make sure…
• You attend regularly
• You wear appropriate kit for sporting/practical activities
• Your parents know if you are staying behind after school and what time you will be home
• You go straight home after your after-school session
• You understand the correct procedures if you need a school lunch
• You remember that staff are giving up their time to run all of these activities
• You show good sportsmanship and are respectful of others
• You ENJOY YOURSELF!

Extra-Curricular

Whole School Extra-Curricular Timetable - Spring Term 2019
Creative Design
KS4 Catch-up Monday 4:00pm-5:00pm Art Department Team Creative
Year 8 New Start Club Tuesday 1st & 2nd break W106 Mr C Lester
KS3 Photography Club Friday 1:30pm-2:30pm W102 Mr N Holtom
KS4 Catch-up Friday 1:30pm-2:30pm Art Department Team Creative
Computing
Coding Club Monday 2nd break E357 Mr S Scale
KS3 Computing Club Tuesday 3:00pm-4:00pm E356 Miss S Prentice
Coding Club Wednesday 2nd break E353 Mr H Ghailan
Chess Club Thursday 2nd break E357 Mr S Scale
Drama
Year 7, 8, 9 & 10 Panto Rehearsals Tuesday 3:00pm-4:00pm E251 Ms I Hanley
KS3 Drama Club Thursday 2nd break E251 Ms I Hanley
Open Mic Friday 1:30pm-2:30pm E251 Ms I Hanley
English
KS4 Catch-up Everyday 1st break E153 Mrs S Cartwright & Miss R Jahangir
Year 7 Disney Club Monday 1st break E156 Miss N Aktar
Year 8 Harry Potter Club Monday 1st break E152 Miss S Sajed
Year 7 Harry Potter Club Tuesday 1st break E152 Miss S Sajed
Year 8 Disney Club Tuesday 1st break E156 Miss N Aktar
Year 7, 8, 9 & 10 Debate Mate Thursday 3:00pm-4:00pm E159 Miss C Beaumont
Year 9 Greek Myth Club Friday 1st break E154 Mr I Amar
Food
KS3 Cooking Club Thursday 2nd break E352 Mrs T Tongue
Geography
Year 10 Geography Club Tuesday 1st break W311 Mr I Matin
Year 11 Catch-up Tuesday 2nd break W312 Miss E Fitzgerald
Year 11 Catch-up Wednesday 2nd break W215 Miss E Davies
Year 11 Catch-up Thursday 1st break W312 Miss E Fitzgerald
Year 11 Catch-up Thursday 1st break W215 Miss E Davies
Year 11 Catch-up Thursday 2nd break W310 Miss C Ambler
Year 10 Geography Club Friday 1st break W311 Mr I Matin
Year 11 Catch-up Friday 1st break W310 Miss C Ambler
History
Knitting Club Wednesday 2nd break W211 Miss C Barran
Inclusion
Craft Club Everyday 1st break E162 Miss L Jones & Mrs C Gibson
Games Club Everyday 2nd break E151 Mrs R Raza & Mrs R Beyene
Mathematics
KS3 Origami & Geometry Club  Tuesday 1st break W306 Mr H Zulfkar
KS3 Mathswatch Club  Tuesday 3:00pm-4:00pm W300 & W301 Team Maths
Girls Careers in STEM Club Wednesday 1st break W301 Mrs K Munir
Modern Foreign Languages
KS3 Scrabble Club Tuesday 2nd break E254 Mrs Chapman
KS3 French Film Club Tuesday 3:00pm-4:00pm E254 Mrs Chapman
KS4 Scrabble Club Thursday 2nd break E252 Mr J Patel
Music
School Orchestra Tuesday 3:00pm-4:00pm E261 Mr T Longstaff
School Choir Thursday 3:00pm-4:00pm E261 Mr T Longstaff
RE
Amnesty & Human Rights Club Thursday 2nd break W214 Miss R Begum & Miss T Tania
Science
KS4 Catch-up Everyday 2nd break W105 Team Science
KS3 Science Club Tuesday 3:00pm-4:00pm W206 Miss S Begum
Year 11 Physics Revision Wednesday 2nd break E357 Mr S Scale
KS3 STEM Club Thursday 3:00pm-4:00pm W210 Mrs R Bryan
PE Extra-Curricular Timetable - Spring Term 2019
Monday 1st break
Year 7 Football Monday 1st break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Monday 1st break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Monday 1st break Courts Mr D Brown
Year 7, 8 & 9 Basketball Monday 1st break Gym 2 Mr A Knight
Year 10 & 11 Football Monday 1st break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Monday 1st break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Monday 2nd break
Year 7 Football Monday 2nd break MUGA Mr R Patel
Year 7 Cricket Monday 2nd break Gym 2 Mr A Morgan
Year 8 Football Monday 2nd break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Monday 2nd break Courts Miss R Palfrey
Year 10 & 11 Football Monday 2nd break 3G Mr R Ahmed
Girls Table Tennis Monday 2nd break Gym 1 Mrs S Edgely
Table Tennis Monday 2nd break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Monday Afterschool
Table Tennis Club Monday 4:00pm-5:00pm Gym1 & Gym 2 Team PE
KS4 BTEC Catch-up Monday 4:00pm-5:00pm E258 & E260 Team PE
Tuesday 1st break
Year 7 Football Tuesday 1st break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Tuesday 1st break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Tuesday 1st break Courts Mrs S Edgely
Year 10 & 11 Football Tuesday 1st break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Club Tuesday 1st break Gym 1 Mr R Stewart
Table Tennis Tuesday 1st break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Tuesday 2nd break
Year 7 Football Tuesday 2nd break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Tuesday 2nd break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Tuesday 2nd break Courts Miss R Palfrey
Year 9 Cricket Tuesday 2nd break Gym 2 Mr A Knight
Year 10 & 11 Football Tuesday 2nd break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Tuesday 2nd break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Tuesday Afterschool
Year 7 & 8 Cricket Tuesday 3:00pm-4:00pm Courts / Gym 1 Mr A Morgan
Year 9 Football Tuesday 3:00pm-4:00pm 3G Mr A Knight
Year 10 Football Tuesday 3:00pm-4:00pm 3G Mr D Brown
Girls Football Tuesday 3:00pm-4:00pm 3G Miss R Palfrey
Girls Netball Tuesday 3:00pm-4:00pm Courts Mrs S Edgley
Rugby Fixtures Tuesday 3:00pm-4:00pm Field Mr R Stewart
Wednesday 1st break
Year 7 Football Wednesday 1st break MUGA Mr R Patel
Year 8 Cricket Wednesday 1st break Gym 2 Mr R Stewart
Year 8 Football Wednesday 1st break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Wednesday 1st break Courts Mr A Knight
Year 10 & 11 Football Wednesday 1st break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Club Wednesday 1st break Gym 1 Miss R Palfrey
Table Tennis Wednesday 1st break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Wednesday 2nd break
Year 7 Football Wednesday 2nd break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Wednesday 2nd break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Wednesday 2nd break Courts Miss R Palfrey
Year 10 & 11 Basketball Wednesday 2nd break Gym 2 Mr D Brown
Year 10 & 11 Football Wednesday 2nd break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Wednesday 2nd break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
BTEC Catch-up Wednesday 2nd break E258 Mrs S Edgely
Thursday 1st break
Year 7 Football Thursday 1st break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Thursday 1st break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Thursday 1st break Courts Mr A Morgan
Year 10 & 11 Football Thursday 1st break 3G Mr R Ahmed
Table Tennis Club Thursday 1st break Gym 1 Miss R Palfrey
Table Tennis Thursday 1st break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
BTEC Catch-up Thursday 1st break E258 Mrs S Edgely & Mr A Knight
Thursday 2nd break
Year 7 Football Thursday 2nd break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Thursday 2nd break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Thursday 2nd break Courts Miss R Palfrey
Year 10 Cricket Thursday 2nd break Gym 2 Mr D Brown
Year 10 & 11 Football Thursday 2nd break 3G Mr R Ahmed
Girls Table Tennis Club Thursday 2nd break Gym 1 Mrs S Edgely
Table Tennis Thursday 2nd break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
BTEC Catch-up Thursday 2nd break E258 Mrs S Edgely & Mr A Knight
Thursday Afterschool
Year 7 Football Thursday 3:00pm-4:00pm 3G Mr A Morgan
Year 8 Football Thursday 3:00pm-4:00pm 3G Mr R Stewart
Year 9 & 10 Cricket Thursday 3:00pm-4:00pm Courts / Gym 1 Mr D Brown & Mr A Knight
Girls Basketball Thursday 3:00pm-4:00pm Courts / Gym 2 Mrs S Edgley & Miss R Palfrey
Friday 1st break
Year 7 Football Friday 1st break MUGA Mr R Patel
Year 8 Football Friday 1st break Courts Miss E Maleady
Year 9 Football & Cricket Friday 1st break Courts Mr R Stewart
Year 10 & 11 Football Friday 1st break 3G Mr R Ahmed
Girls Table Tennis Friday 1st break Gym 2 Miss R Palfrey
Table Tennis Club Friday 1st break Gym 1 Mr A Morgan
Table Tennis Friday 1st break Outdoor Table Tennis Tables Mrs D Moore & Mr K Read
Friday Afterschool
Duke of Edinburgh Friday 1:30pm-2:30pm E258 / Field Miss R Palfrey & Mr R Stewart